—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

441[G]10 JRG

Jednostka Ratowniczo Gaśnicza

Kartuzy

 ul. 3 Maja 16a

 

DSC03728


 

 OPIS:

Ratowanie życia i zdrowia stanowi najistotniejszy cel działań ratowniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną w powiecie kartuskim, które przyjęły na siebie obowiązki w realizacji zadań z zakresu gaszenia pożarów, ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego, wodnego i medycznego. Zadania te są realizowane na terenie ośmiu gmin powiatu kartuskiego na obszarze 1120 km2 zamieszkałym przez ponad 125 tys. mieszkańców.

Trudno uwierzyć patrząc dziś na odnowiony budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, że istnieje on już sto lat i kryje w swych murach pamięć o wielu historycznych wydarzeniach – ważnych zarówno dla Ochotniczej Straży Pożarnej, jak i – od ponad czterdziestu lat – Państwowej Straży Pożarnej.

Dnia 16 czerwca 1961 r. na podstawie uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej rozpoczyna swą działalność Zawodowa Straż Pożarna w Kartuzach. Komendantem ZSP został Komendant Powiatowy Straży Pożarnych – st. asp. Andrzej Sowiński. Nowej jednostce przyznano 15 etatów i środki finansowe na rozpoczęcie podstawowej działalności. Bazę lokalową – strażnicę, typowy sprzęt pożarniczy ZSP przejęła od działającej tu OSP. Bazę organizacyjną, w tym trzon kadry fachowej rekomendowało się z doświadczonych członków OSP. Z chwilą powstania Zawodowa Straż Pożarna stała się wiodącą siłą w zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego i wspierającą działalność jednostek OSP w powiecie.

Niezwłocznie przystąpiono do modernizacji i rozbudowy skromnej bazy lokalowej pod aktualne potrzeby. Już we wrześniu 1961 r. rozpoczęto rozbudowę – prace były prowadzone systemem gospodarczym przez zatrudnionych strażaków. Roboty prowadzono nie zaniedbując działań ratowniczo gaśniczych oraz zajęć szkoleniowych. Dokonania te miały stworzyć odpowiednie warunki do ciągłego pełnienia służby. Rozbudowę zakończono w sierpniu 1963 r.

Nad dotychczasowymi garażami powstało piętro, które przeznaczono na sale sypialne i biura Powiatowej Komendy Straży Pożarnych. W tych pracach na wyróżnienie zasługiwali: str. Bogusław Plichta i str. Mieczysław Radtke.

W lipcu 1992 r. rozpoczęła działalność Państwowa Straż Pożarna – zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja, której zadaniem miała być walka z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz pomoc podczas innych miejscowych zagrożeń. W Kartuzach powstała Komenda Rejonowa PSP wraz z jednostką ratowniczo – gaśniczą. Oprócz wielu zadań dużo energii i uwagi kartuscy zawodowi strażacy poświęcali właściwemu utrzymaniu stanu technicznego sprzętu samochodowego, silnikowego oraz zaplecza warsztatowego, za co jednostka wielokrotnie uzyskiwała pierwsze miejsce w województwie gdańskim, a obecnie pomorskim.

W latach 1995 – 2000, ze względu na zwiększającą się ilość działań ratowniczych i rozszerzanie obszarów do obsłużenia, stale dostosowywano wyposażenie, bazę lokalową i umiejętności strażaków. Jednostkę wyposażono w nowe samochody bojowe, pozyskano nowy sprzęt ratownictwa drogowego, wodnego i chemiczno – ekologicznego. Zmodernizowano ogrzewanie strażnicy (zainstalowano nową kotłownię gazową i unowocześniono system centralnego ogrzewania). Wymieniono też stolarkę okienną i drzwiową.

Ponadto rozbudowano remizę o kolejne boksy oraz wstawiono nowe automatyczne bramy garażowe. Na tym nie koniec remontu strażackiej bazy. Zaledwie parę tygodni temu ukończono po długich staraniach prace nad elewacją zewnętrzną budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Poprzedni wygląd budynku nie należał do ładnych – sypał się tynk, odpadała farba, ze strażackiej wieży leciały dachówki.

W ciągu ostatnich paru lat w kartuskiej komendzie straży wykonano wiele prac, które poprawiły warunki służby strażaków oraz przechowywania sprzętu specjalnego i urządzeń – powiedział Edmund Kwidziński. – Ostatnio stworzyliśmy szatnie na odzież bojową, powstało nowe pomieszczenie dla siłowni oraz do ładowania butli do aparatów na sprężone powietrze. Gdyby tak podliczyć koszty wszystkich remontów i napraw przeprowadzonych w budynku naszej komendy w ciągu ostatnich lat, wraz z pracą społeczną naszych strażaków wyniósł by on około jednego miliona złotych.

Tekst: http://kartuzy.info/katalog,wpis,2085,Komenda-Powiatowa-Panstwowej-Strazy-Pozarnej-w-Kartuzach.html 

 


 

 DOWÓDZTWO:

Dowódca: mł. bryg. inż. Janusz Kobiela
Z-ca dowódcy: asp. sztab. Jarosław Bronk


 

PODZIAŁ BOJOWY:

 

Renault Midlum 300 dXI – GBA 2,5/16

Zabudowa: ISS Wawrzaszek
Miejsca: 6 ( 1+1+4 )
Obsada: strażaków – ratowników
Nr operacyjny: 441[G]21
Nr rejestracyjny: GKA 4LG5
Rocznik: 2013
Modulator: GAMET GAM 150 ver. 4

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

Man TGM 18.340 – GCBA 5/32

Zabudowa: Stolarczyk
Miejsca: 6 ( 1+1+4 )
Obsada: strażaków – ratowników
Nr operacyjny: 441[G]25
Nr rejestracyjny: GD 284 CT
Rocznik: 2011
Modulator: Elfir Zura 5120/24

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

Renault Mascott II 150 dXI – GLBARt 1/2,5

Zabudowa: ISS Wawrzaszek
Miejsca: 5 ( 1+1+3 )
Obsada: strażaków – ratowników
Nr operacyjny: 441[G]43
Nr rejestracyjny: GKA 9C98
Rocznik: 2009
Modulator: Gamet GAM 150

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

Volvo FL 180 – SH 21

Zabudowa: Bumar Koszalin
Miejsca: 2 ( 1+1 )
Obsada: strażaków – ratowników
Nr operacyjny: 441[G]53
Nr rejestracyjny: GKA N709
Rocznik:  2001
Modulator: Fedreal Signal Vama AS-320

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

POJAZDY NALEŻĄCE DO KOMENDY POWIATOWEJ 

 

Mercedes Benz Sprinter 515 CDI – SBus 

Zabudowa: ISS Wawrzaszek
Miejsca: 18 ( 2+3+3+3+3+4 )
Obsada: strażak – ratownik
Nr operacyjny: 440[G]55
Nr rejestracyjny: GKA 05099
Rocznik: 2007
Modulator: Elfir Zura 1120

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

Mercedes Benz Atego 1629 – SCKw

Zabudowa: Germaz
Miejsca: 3 ( 1+1+1 )
Obsada: 1 strażak – ratownik
Nr operacyjny: 440[G]82
Nr rejestracyjny: GKA 1AN8
Rocznik: 2012
Modulator: Gamet GAM 150 ver. 4,0

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


AKTUALIZACJA: 27/06/2016 

Reklamy