—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

441[G]10 JRG

Jednostka Ratowniczo Gaśnicza

Kartuzy

 ul. 3 Maja 16a

 

DSC03728


 

 OPIS:

Ratowanie życia i zdrowia stanowi najistotniejszy cel działań ratowniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną w powiecie kartuskim, które przyjęły na siebie obowiązki w realizacji zadań z zakresu gaszenia pożarów, ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego, wodnego i medycznego. Zadania te są realizowane na terenie ośmiu gmin powiatu kartuskiego na obszarze 1120 km2 zamieszkałym przez ponad 125 tys. mieszkańców.

Trudno uwierzyć patrząc dziś na odnowiony budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, że istnieje on już sto lat i kryje w swych murach pamięć o wielu historycznych wydarzeniach – ważnych zarówno dla Ochotniczej Straży Pożarnej, jak i – od ponad czterdziestu lat – Państwowej Straży Pożarnej.

Dnia 16 czerwca 1961 r. na podstawie uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej rozpoczyna swą działalność Zawodowa Straż Pożarna w Kartuzach. Komendantem ZSP został Komendant Powiatowy Straży Pożarnych – st. asp. Andrzej Sowiński. Nowej jednostce przyznano 15 etatów i środki finansowe na rozpoczęcie podstawowej działalności. Bazę lokalową – strażnicę, typowy sprzęt pożarniczy ZSP przejęła od działającej tu OSP. Bazę organizacyjną, w tym trzon kadry fachowej rekomendowało się z doświadczonych członków OSP. Z chwilą powstania Zawodowa Straż Pożarna stała się wiodącą siłą w zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego i wspierającą działalność jednostek OSP w powiecie.

Niezwłocznie przystąpiono do modernizacji i rozbudowy skromnej bazy lokalowej pod aktualne potrzeby. Już we wrześniu 1961 r. rozpoczęto rozbudowę – prace były prowadzone systemem gospodarczym przez zatrudnionych strażaków. Roboty prowadzono nie zaniedbując działań ratowniczo gaśniczych oraz zajęć szkoleniowych. Dokonania te miały stworzyć odpowiednie warunki do ciągłego pełnienia służby. Rozbudowę zakończono w sierpniu 1963 r.

Nad dotychczasowymi garażami powstało piętro, które przeznaczono na sale sypialne i biura Powiatowej Komendy Straży Pożarnych. W tych pracach na wyróżnienie zasługiwali: str. Bogusław Plichta i str. Mieczysław Radtke.

W lipcu 1992 r. rozpoczęła działalność Państwowa Straż Pożarna – zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja, której zadaniem miała być walka z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz pomoc podczas innych miejscowych zagrożeń. W Kartuzach powstała Komenda Rejonowa PSP wraz z jednostką ratowniczo – gaśniczą. Oprócz wielu zadań dużo energii i uwagi kartuscy zawodowi strażacy poświęcali właściwemu utrzymaniu stanu technicznego sprzętu samochodowego, silnikowego oraz zaplecza warsztatowego, za co jednostka wielokrotnie uzyskiwała pierwsze miejsce w województwie gdańskim, a obecnie pomorskim.

W latach 1995 – 2000, ze względu na zwiększającą się ilość działań ratowniczych i rozszerzanie obszarów do obsłużenia, stale dostosowywano wyposażenie, bazę lokalową i umiejętności strażaków. Jednostkę wyposażono w nowe samochody bojowe, pozyskano nowy sprzęt ratownictwa drogowego, wodnego i chemiczno – ekologicznego. Zmodernizowano ogrzewanie strażnicy (zainstalowano nową kotłownię gazową i unowocześniono system centralnego ogrzewania). Wymieniono też stolarkę okienną i drzwiową.

Ponadto rozbudowano remizę o kolejne boksy oraz wstawiono nowe automatyczne bramy garażowe. Na tym nie koniec remontu strażackiej bazy. Zaledwie parę tygodni temu ukończono po długich staraniach prace nad elewacją zewnętrzną budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Poprzedni wygląd budynku nie należał do ładnych – sypał się tynk, odpadała farba, ze strażackiej wieży leciały dachówki.

W ciągu ostatnich paru lat w kartuskiej komendzie straży wykonano wiele prac, które poprawiły warunki służby strażaków oraz przechowywania sprzętu specjalnego i urządzeń – powiedział Edmund Kwidziński. – Ostatnio stworzyliśmy szatnie na odzież bojową, powstało nowe pomieszczenie dla siłowni oraz do ładowania butli do aparatów na sprężone powietrze. Gdyby tak podliczyć koszty wszystkich remontów i napraw przeprowadzonych w budynku naszej komendy w ciągu ostatnich lat, wraz z pracą społeczną naszych strażaków wyniósł by on około jednego miliona złotych.

Tekst: http://kartuzy.info/katalog,wpis,2085,Komenda-Powiatowa-Panstwowej-Strazy-Pozarnej-w-Kartuzach.html 

 


 

 DOWÓDZTWO:

Dowódca: mł. bryg. inż. Janusz Kobiela
Z-ca dowódcy: asp. sztab. Jarosław Bronk


 

PODZIAŁ BOJOWY:

 

Renault Midlum 300 dXI – GBA 2,5/16

Zabudowa: ISS Wawrzaszek
Miejsca: 6 ( 1+1+4 )
Obsada: strażaków – ratowników
Nr operacyjny: 441[G]21
Nr rejestracyjny: GKA 4LG5
Rocznik: 2013
Modulator: GAMET GAM 150 ver. 4

 

OPIS POJAZDU:

Nowoczesny średni wóz ratowniczo – gaśniczy, który w Kartuzach pełni rolę pierwszo – wyjazdowego zastępu. Na obsadzie wozu jest pięciu strażaków – ratowników. Posiada on autopompę o wydajności 1600 l/min oraz zbiornik wodny o pojemności 2500 litrów wody oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250 litrów. Oprócz tego na swoim wyposażeniu ma podstawową armaturę wodno pianową, 10 metrową drabinę przystawną, sprzęt hydrauliczny, kapoki oraz wile innych sprzętów widocznych na poniższych zdjęciach.

 

This slideshow requires JavaScript.


 

Man TGM 18.340 – GCBA 5/32

Zabudowa: Stolarczyk
Miejsca: 6 ( 1+1+4 )
Obsada: strażaków – ratowników
Nr operacyjny: 441[G]25
Nr rejestracyjny: GD 284 CT
Rocznik: 2011
Modulator: Elfir Zura 5120/24

 

OPIS POJAZDU:

W Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Kartuzach Man pełni rolę typowego GCBA. Ma dowieść wodę na miejsce działań, dlatego w niektórych skrytkach „wiatr hula”. Na swoim wyposażeniu posiada tylko najpotrzebniejsze sprzęty czyli armatura wodno – pianowa, pilarki i piły,sprzęt burzący, sorbent, pompa pływająca oraz agregat prądotwórczy. Poza wyposażeniem ma również zbiornik wodny o pojemności pięciu tysięcy litrów oraz zbiornik z środkiem pianotwórczym o pojemności 500 litrów. Do tego autopompa o wydajności 3200 litrów wody na minutę. Obsadę wozu tworzy dwóch strażaków – ratowników, którzy w zależności od zapotrzebowania albo wsiadają do zastępu GCBA albo do SH.

 

This slideshow requires JavaScript.


 

Renault Mascott II 150 dXI – GLBARt 1/2,5

Zabudowa: ISS Wawrzaszek
Miejsca: 5 ( 1+1+3 )
Obsada: strażaków – ratowników
Nr operacyjny: 441[G]43
Nr rejestracyjny: GKA 9C98
Rocznik: 2009
Modulator: Gamet GAM 150

 

OPIS POJAZDU:

Pojazd z 2008 roku strażakom z Kartuz jest bardzo przydatny. Obsadę wozu tworzy trzech strażaków – ratowników. Często dysponowany z do wypadków razem z GBA tworzy doskonałą sekcje. Na swoim wyposażeniu posiada cały zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro. Od rozpieracza ramieniowego aż po gilotynę do cięcia pedałów. Oprócz tego w skrytkach można zobaczyć zestaw PSP R-3, agregat prądotwórczy, aparaty ODO, pilarki czy sorbent. W porównaniu z GBA „renówka” ma kilka plusów takich jak rozmiar czy waga, co sprawia że na miejscu pojawia się w krótszym czasie i łatwiej jest się jej przebić przez zakorkowane trasy, których dookoła Kartuz nie brakuje.

 

This slideshow requires JavaScript.


 

Volvo FL 180 – SH 21

Zabudowa: Bumar Koszalin
Miejsca: 2 ( 1+1 )
Obsada: strażaków – ratowników
Nr operacyjny: 441[G]53
Nr rejestracyjny: GKA N709
Rocznik:  2001
Modulator: Fedreal Signal Vama AS-320

 

OPIS POJAZDU:

15-letni podnośnik będący na wyposażeniu JRG w Kartuzach, pomimo długiej służby cały czas jest w pełni sprawny i gotowy do działań. Ramię SH maksymalnie może osiągnąć długość 21 metrów, a kosz podniesie dwóch w pełni wyposażonych strażaków – ratowników. Sama zabudowa jest bardzo prosta. Podpory są nie za duże co sprawia, że do sprawienia podnośnika nie potrzeba dużo miejsca.

This slideshow requires JavaScript.


 

POJAZDY NALEŻĄCE DO KOMENDY POWIATOWEJ 

 

Mercedes Benz Sprinter 515 CDI – SBus 

Zabudowa: ISS Wawrzaszek
Miejsca: 18 ( 2+3+3+3+3+4 )
Obsada: strażak – ratownik
Nr operacyjny: 440[G]55
Nr rejestracyjny: GKA 05099
Rocznik: 2007
Modulator: Elfir Zura 1120

 

OPIS POJAZDU:

Pojazd typu minibus. Służy ratownikom z kartuskiej jednostki do transportu większej ilości strażaków do miejsca docelowego. Póki co nie odnotował ani jednego wyjazdu alarmowego więc nie był wykorzystywany do działań bojowych. W sumie nie licząc kierowcy pomieści on 17 osób.

 

This slideshow requires JavaScript.


 

Mercedes Benz Atego 1629 – SCKw

Zabudowa: Germaz
Miejsca: 3 ( 1+1+1 )
Obsada: 1 strażak – ratownik
Nr operacyjny: 440[G]82
Nr rejestracyjny: GKA 1AN8
Rocznik: 2012
Modulator: Gamet GAM 150 ver. 4,0

 

OPIS POJAZDU:

Pojazd kwatermistrzowski zbudowany na podwoziu Mercedesa Atego jest wyposażony w dźwig hydrauliczny „HDS” oraz przedział towarowy w postaci paki z tyłu która opcjonalnie posiada plandekę. Dosyć często używany do transportu różnych rzeczy dla Komendy Powiatowej.

 

This slideshow requires JavaScript.


AKTUALIZACJA: 27/06/2016