—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Nowe wozy bojowe w gdańskich jednostkach!

Z góry chcielibyśmy podziękować dowódcom i strażakom JRG-3 oraz JRG-4, za możliwość wykonania zdjęć i sympatyczną atmosferę. Takie wizyty sprawiają że aż nam miło robić zdjęcia na akcjach i się nimi dzielić ! 🙂


 

303[G]53 – MAN SHD-25 TGL 12.220 / Bumar-Koszalin

 

W przeciągu ostatniego miesiąca do Gdańskich jednostek dotarły 3 nowe pojazdy bojowe. Do JRG-3 trafił MAN SHD-25, który zastąpił wysłużonego Jelcz SH-30, który zaś dużo wcześniej trafił do podziału bojowego OSP Tczew. Pojazd zabudowany przez koszaliński Bumar na pewno przyda się strażakom z „trójki” na wąskich uliczkach, których nie brakuje w ich rejonie. Oprócz ramienia o wysięgu 25 metrów posiada również podstawowy sprzęt niezbędny na tego typu pojazdach m. in. zestaw PSP R-1, piły mechaniczne, kilka węży, sprzęt burzący itp.

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

303[G]83- Iveco Trakker SCKn / Zamet

 

Dużym zaskoczeniem było dla nas pojawienie się kolejnego, nowoczesnego nośnika kontenerowego (SCKn) na podwoziu Iveco Trakker. Trafił on, podobnie jak SHD-25, do JRG-3 Gdańsk. Myśleliśmy, że zastąpi on wieloletniego Jelcza. Okazuje się jednak że będzie on stał u jego boku. Dodatkowo zwiększył się również arsenał kontenerów „trójki”, gdyż razem z nowym Iveco przyszły dwa nowe kontenery K-9 i K-10.

Kontener K-9 jest zabudowany przez firmę PS Zbigniew Szczęśniak do sytuacji związanych z powodziami. Na swoim wyposażeniu posiada 24 wysokowydajne pompy wodne, mnóstwo różnych rodzajów węży oraz sprzęt burzący czy łopaty.

Kontener K-10 zabudowany przez firmę Zamet Głowno jest po części przeciwieństwem K-9, gdyż posiada on 10 tonowy zbiornik na środek pianotwórczy. Do tego ma również własną motopompę tak więc może on być „stacjonarnym GCBA”.

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

304[G]21- MAN 15.290 GBA 2.5/16 / Stolarczyk

 

Pod koniec roku do JRG-4 trafia średni wóz gaśniczy na podwoziu MAN TGM 15.290. Podczas, gdy wpadliśmy z wizytą do jednostki, okazało się, że wóz ma swój pierwszy dzień w podziale. Strażacy mimo, że jeszcze nie mieli okazji nim wyjechać to już go sobie bardzo zachwalają. Dwa szybkie natarcia, wyższe względem poprzednika, lecz nie uterenowione podwozie i przede wszystkim dowolność przy budowie konstrukcji zabudowy na jaką pozwolili konstruktorzy z firmy Stolarczyk, sprawiły że strażacy otrzymali wóz, który jest zrobiony zupełnie pod ich wymagania. To ważne w podejmowaniu sprawnych interwencji na terenie miasta, do których nowy MAN  będzie dysponowany.

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


 

Tekst: Wojciech Lelek

Zdjęcia: Marcin Okuniewski, Wojciech Lelek

Reklamy

2 Komentarze

 1. Tomek

  A co z Renault Midlum? Całkiem nowy był, chyba ledwo 5 latek mu stuknęło.

  6 lutego 2016 o 13:38

  • Zastęp Renault Midlum niedługo trafi na podział bojowy JRG nr 1 we Wrzeszczu zastępujący tym samym wysłużone Atego. Co stanie się z Mercedesem Atego niestety nie wiemy.
   Pozdrawiam Marcin Okuniewski.

   6 lutego 2016 o 20:21

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s