—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

10.12.2015 r – Potężny pożar magazynu w Gdańsku Strzyży. W akcji osiem zastępów PSP.

Kwadrans przed godziną 21 do Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego  wpłynęło zgłoszenie o bardzo dużym zadymieniu w okolicy ulicy Abrahama 3, nieopodal przystanku PKM Strzyża. Kolejne zgłoszenia od mieszkańców potwierdzały słup czarnego dymu wydobywającego się najprawdopodobniej z kompleksu parterowych budynków zajmowanych przez prywatne firmy. Do akcji w pierwszym rzucie zadysponowano cztery wozy bojowe z JGR nr 1 we Wrzeszczu.

 

DSC06966

 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia od ul. Wita Stwosza w wąską bramę prowadzącą pod zadymione budynki wjechało, przepuszczając przodem drabinę, GBA oraz SRt. GCBA pozostał na ulicy. Pierwsze rozpoznanie wskazywało na pożar w baraku położonym najbliżej nasypu i przystanku PKM. Kłęby dymu spowijały pobliski biurowiec. Wydawało się, że nie będzie to trudna akcja gaśnicza. Na miejsce dojechał już Oficer Operacyjny Miasta.

Usytuowanie budynku i nocna pora z pewnością wpłynęły na czas zauważenia pożaru i powiadomienia Straży Pożarnej. KDR widząc, że ogień w środku budynku był już bardzo rozwinięty i szybko się rozprzestrzenia natychmiast poprosił o zadysponowanie kolejnych SiS.

 

 

Podczas, gdy sprawiano drabinę na parkingu gotowe były już dwie linie gaśnicze – jedna w obronie nie objętego pożarem baraku podawana z kontenera ustawionego przy budynku, a druga w natarciu z kosza drabiny mechanicznej.

Na miejsce akcji dotarł GCBA z JRG 5 oraz GBA z JRG 4. Na szczęście na ulicy Abrahama zlokalizowano aż dwa sprawne hydranty. Zadymiona ulica została szybko wyłączona z ruchu przez dwa radiowozy Policji. Kłęby dymu osnuły Zaspę i Przymorze.

 

DSC08726

 

Kolejne prądy wody w natarciu podawano przez drzwi baraku, wybijane bosakiem szyby, a późniejszym etapie po wycięciu pilarkami krat otwory okienne. Równocześnie zrywane były blaszane elementy konstrukcji baraku. Z ocalałej części magazynów właściciele ewakuowali swój dobytek.

Silny wiatr podsycał płomienie i wkrótce ogień objął 2/3 dachu baraku – od miejsca pojawienia się pierwszych płomieni w stronę biurowca.  Nie dopuszczono do przeniesienia się pożaru na sąsiednie baraki. Dalsza akcja gaśnicza polegała na gaszeniu licznymi prądami wody z góry i po wprowadzeniu roty do budynku również od środka.

Na miejsce dotarł SLP-Gaz z kompresorem do napełniania zużywanych w bardzo szybkim tempie butli z powietrzem. Wszyscy Strażacy pracowali cały czas w silnym zadymieniu. Okazało się, że płoną m.in tekstylia, kosmetyki i chemia – stąd tak intensywny ogień i czarny gryzący dym, który na szczęście spychany był nad zamknięte już centra handlowe i działki.

Do akcji zadysponowano także poza dwoma oznakowanymi i dwoma nieoznakowanymi radiowozami również 3 Sprintery OPP w celu zabezpieczenia wynoszonych z budynku rzeczy poszkodowanych.

Akcja gaśnicza zakończyła się kilka godzin przed piąta rano następnego dnia. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał, ale straty materialne są znaczne. Budynek zostanie rozebrany.

Tekst: Jacek Leś i Marcin Okuniewski

Zdjęcia: Paweł Jackiewicz, Jacek Leś i Marcin Okuniewski

Filmy: Jacek Leś

 

Siły i środki:

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1:

– 301[G]21 GBA 2,5/25 – Mercedes Atego 1325

– 301[G]25 GCBA 8/50 – Renault Kerax 420

– 301[G]43 SRt – Renault Midlum 300.14

– 301[G]51 SD 37 – Iveco Magirus/Eurofire

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 4:

304[G]21 GBA 2,5/16 – Renault Midlum 300 dCI

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 5:

305[G]25 GCBA 5/35 – Man TGM 18.340

305[G]50 SLP-Gaz – Mercedes Benz Sprinter 516 dCI

Komenda Miejska:

300[G]94 SLOp – Kia Ceed 2.2

 

Patrole policji:

N-718, N-708, N-118

Pogotowie Energetyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s