—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

28.03.2015r – Pożar warsztatu samochodowego przy ul. Do Studzienki 28 w Gdańsku

Dnia 28 marca 2015 roku, o godziny 13:01 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpływa zgłoszenie o pożarze w warsztacie samochodowym  mieszczącym się na ul. Do Studzienki 28 w kompleksie budynków. Do tego zdarzenia w pierwszym rzucie wysłane zostają trzy wozy bojowe – GCBA, SRt i SLOp z pobliskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 we Wrzeszczu.

W trakcie dojazdu na miejsce, dowódca podaję, że z ulicy partyzantów widać słup czarnego dymu unoszący się nad horyzontem…

DSC04788

Już niespełna trzy minuty od wyjazdu, samochody docierają na miejsce. Strażacy zastają ogień otwarty wydostający się z dwóch garaży oraz dachu budynku. Pierwsze działania są prowadzone wielo torowo. Ratownicy zakładają aparaty ODO, ciągnięta jest linia gaśnicza, tworzone jest zasilanie wodne. Jednocześnie dowódca akcji prosi o podesłanie kolejnych zastępów. Do akcji rusza GBA z „czwórki”. Po dojeździe średniego wozu z JRG nr 4 strażacy włączają się w akcję gaśniczą budując kolejną linie gaśniczą. Jako ostatni dojeżdża GCBA z JRG nr 5, który zapewnia zaplecze wodne.

W kluczowym momencie akcji na źródło pożaru podawane były 4 prądy piany w natarciu. Trzy przez garaże, a jeden z dachu. Po zlokalizowaniu i opanowaniu ognia zaczyna się żmudne dogaszanie. Na zewnątrz budynku zostają wyrzucone tlące się jeszcze elementy, które następnie są przelewane wodą. Na sam koniec działań cały budynek został przewietrzony, a dach sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej.

Spaleniu uległa znaczna część budynku oraz 2 auta znajdujące się w środku. Na szczęście w wyniku pożaru nikt nie został ranny. Całe działania trwały prawie 3,5h, a w  akcji udział wzięło 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej w tym 22 strażaków – ratowników.

Siły i środki:

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1:

– 301[G]25 GCBA 8/50

– 301[G]43 SRt

– 301[G]90 SLOp

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 4:

– 304[G]21 GBA 2,5/15

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 5:

– 305[G]25 GCBA 5/32

Komenda Miejska:

– 300[G]94 SLOp

Policja, Pogotowie Energetyczne, Nadzór Ruchu

 

Tekst: Marcin Okuniewski i Jacek Leś
Zdjęcia: Marcin Okuniewski oraz Paweł Jackiewicz, który nadesłał nam zdjęcia 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s