—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Wasze akcje – Pożar Poddasza Budynku na ul. Nad Stawem 2 – 30.01.2015 r.

IMGP7638Od kilku miesięcy w rejonie powstającego centrum handlowego i nowej ulicy Nad Stawem trwają wyburzenia parterowych budynków z cegły o drewnianych dachach – tzw „Indiańskiej Wioski”. Kilka lat temu widowiskowo spłonęła dawna hurtownia rybna położona zaraz obok. Przedłużającą się rozbiórkę przerwał kolejny pożar.

Gdańsk, godzina 17:30. Zastępy 301[G]21,43,51 udają się alarmowo na ul. Leśna Góra 1, gdzie zostało zgłoszone zadymienie w budynku. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu sytuacji okazuje się że przypaleniu uległa potrawa w garnku. W trakcie zwijania sprzętu strażacy dostają koleje zgłoszenie…

 

 

Na ulicy Nad Stawem 2 pali się poddasze starego, opuszczonego budynku. Już w trakcie dojazdu na miejsce ratownicy z daleka widzieli pożar oraz gęste kłęby dymu. Dojazd w rejon pożaru utrudniały pozostawione, gdzie popadnie materiały pochodzące z rozbiórki, cegły czy drewniane elementy dachu rozebranych już konstrukcji. Gdy zastępy dotarły na miejsce na radiu padł elektryzujący komunikat „Pożar poddasza, ogień otwarty”.  W drugim rzucie na miejsce zadysponowano GCBA z JRG nr 1, GBA i GCBA z JRG nr 4 oraz Oficera Operacyjnego Miasta, a także Policję i PRM.

Pojazdy skoncentrowano ok 50 metrów od objętego ogniem budynku i rozwinięto linie gaśnicze – w obronie poddasza sąsiadującego z palącym się dachem oraz w natarciu na płomienie z pobliskiej hałdy piachu. Po uprzątnięciu drogi dojazdowej bezpośrednio w pobliże pożaru udało się ustawić drabinę mechaniczna, jednak do jej sprawienia potrzebne było potwierdzenie ze strony Pogotowia Energetycznego o odcięciu dopływu prądy w przebiegającej nad nią linii napięcia. Gdy podano prąd wody z kosza drabiny sprawa była przesądzona. Po upływie 30 minut pożar udało się opanować i rozpoczęło się dogaszanie, a część zastępów począwszy od goszczących w nie swoim rejonie operacyjnym wróciła do koszar. Wkrótce nad Gdańskiem zaczął padać śnieg, który pomógł w akcji gaśniczej. Całe działania trwały prawie 3 godziny, ale na szczęście nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Przyczyną było podpalenie, ale czy przypadkowe zaprószenie ognia przez bezdomnych czy celowe działanie ustali Policja.

 

Tekst: Marcin Okuniewski

Zdjęcia nadesłane przez: Paweł Jackiewicz

 

Siły i środki:

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1:

– 301[G]21 GBA 2,5/25

– 301[G]25 GCBA 8/50

– 301[G]43 SRt

– 301[G]51 SD 37

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 4:

– 304[G]21 GBA 2/16

– 304[G]25 GCBA 8/50

Komenda Miejska:

– 300[G]94 Kia Ceed

Pogotowie Energetyczne

Policja i Straż Miejska

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s