—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

16 – 17.04.2014- Wyprawa pod znakiem “BRONTO”, czyli sesje w OSP Gniew I OSP Zblewo!

Wyprawa pod znakiem “BRONTO”, czyli sesje w OSP Gniew I OSP Zblewo!

 

Korzystając z ładnej pogody udaliśmy się na pierwsze w tym roku wyjazdowe sesje zdjęciowe, których wspólnym mianownikiem były pojazdy spod znaku BRONTO. Na pierwszy ogień poszła odwiedzana już przez nas strażnica należąca do OSP Gniew w powiecie tczewskim. Od naszej ostatniej wizyty sporo sie zmienił. Budynek zyskał mural ukazujący gaszących pożar strażaków, a w podziale bojowym znalazły się aż trzy “nowe” pojazdy!

Dalej pierwszym wyjazdem jest typowe uterenowione Atego GBA, rolę technika pełni nietypowy Star 266 z dziesięcioosobową kabiną załogową. Niezmienna pozostała także flota pojazdów operacyjnych: Kia, Polonez oraz Ford Transit.

Zmiany czekały za to stanowisko GCBA – w roli ciężkiego zamiast Jelcza 004 pamiętającego JRG4 Gdynia Wielki Kack jeździ fotografowany już przeze mnie nieraz Jelcz 010 służący dotąd w Jednostce Ratowniczo – Gaśnieczej nr 1 Tczew. Pojazd zyskał trąbę i nowe oznakowanie. Choć w/w wóz jest na podziale od niedawna zaliczył już swój pierwszy wyjazd.

Rola gwiazdy sesji zdjęciowej przypadła natomiast niezwykłemu pojazdowi. Fotografowany już w akcji czy to w jednostce JRG2 Gdynia Chylonia podnośnik Bronto Skylift SHD 33 na trzy osiowym podwoziu Steyra 1491! Wóz swoją historię w pożarnictwie zaczął pod koniec lat 80tych w Zakładowej Straży Pożarnej Portu w Gdyni. Niedługo potem przeszedł w ręce PSP i trafił do podziału bojowego JRG1 Gdynia Śródmieście. W 2001r zastąpiony drabiną przebazowany do JRG2 Gdynia Chylonia przez kolejne kilkanaście lat służył miastu. Ostatecznie wycofany z podziału bojowego po Euro 2012, przy okazji którego miasto zakupiło najwyższy w województwie podnośnik SH61, także od Bronto i także złapany już przez naszą ekipę.

Odświeżony pojazd jest najwyższym podnośnikiem w całym powiecie i wyjechał już do kilku akcji gaśniczych. Długie podwozie Steyra nosi doskonałą konstrukcję – od producenta najlepszych podnośników na świecie z Finlandii. 33 metry teleskopowego ramienia z biegnącą wzdłuż niego drabiną służącą do ewakuacji przy jednoczesnym gaszeniu ognia z zamocowanego w koszu działka wodnego.

Po wyjeździe przed garaż szybkie sprawianie podnośnika i po chwili jest już na maksymalnej wysokości. Nie zabrakło również podniebnej przejażdżki. Z 33 metrów panorama Gniewu, a w niej piękny Zamek! Poprzednia okazja podziwiania tej okolicy z wysokości jeszcze z drabiny Jelcz SD30 ciągle była żywa mojej pamięci. Jelcza pamiętałem iI fotografowałem przed laty, gdy służył w JRG4 Gdańsk Nowe Szkoty. Wóz obecnie nie jest już w straży pożarnej, szkoda klasycznego Jelcza, ale trzeba żyć dalej… Zjeżdżamy na ziemie, wrażenia bezcenne.

Na koniec ciekawostka. W miejsce Stara z ładownią nowa wywrotka – malutkie Atego! Kolejna nietypowa okazja do nagrań alarmowej demonstracji sygnałów wywrotki:)

Dziękujemy!

 

 

 

 

Druga sesja zdjęciowa ponownie w znajomej jednostce. OSP Zblewo w powiecie starogardzkim. I tutaj w podziale bojowym spore zmiany. Nasi czytelnicy na pewno wiedzą jakie.

International 1600 zwany „Jamnikiem” stoi obecnie na placu przed KW PSP w Gdańsku w roli zabytku, a w strażnicy OSP Zblewo pierwszy garaż zajmuje legendarny Mercedes Bronto SCRT z JRG1 Gdańsk! Odświeżony i nieco przebudowany pojazd zaliczył już pierwszą akcję przy wypadku drogowym. Do zdarzeń wyjeżdżać będzie z Mercedesem Atego, nieco innym niż „Jedynkowy” oraz Starem 244, identycznym jak służący w JRG1 Gdańsk w latach 90tych pojazd. Do tego jest drugi Star 244 z podnośnikiem SH18, niegdyś w barwach JRG2 Rumia. Bronto i Sh18 spotkały się na pożarze Hali Stoczni Gdańskiej w 1994r.

Sesja zdjęciowa bardzo udana. Słońce dopisało, pogoda pozwoliła na wjazd podnośnikiem ponad okoliczne budynki i zdjęcia z lotu ( nisko latającego ) ptaka. Na koniec przejażdżka Brontem po okolicy i demonstracja sygnałów w lesie. Szkoda że klasyczny dwuton od Ulvo Sirry nie doczekał naszych odwiedzin, ale pseudo amerykańskie Gamety też brzmią świetnie, zwłaszcza, że są głośne i „Bronciaka” będzie słychać z daleka!

 

 

 

 

 

 

Tekst: Jacek Leś i Marcin Okuniewski

Filmy: Wojtek Lelek i Jacek Leś

Zdjęcia: Jacek Leś, Wojtek Lelek, Marcin Okuniewski

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s