—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

25.02.2014– Pożegnanie BRONTO i powitanie „Jamnika”.

Latem 2013r KG PSP ogłosiła przetarg na 16 pojazdów SRt – po jednym na każde województwo. W pomorskim odbiorcą miała być KM PSP w Gdańsku, więc jasne stało się, że dni legendarnego SCRT Bronto są już policzone. Służący ponad 20 lat w JRG nr 1 pojazd, brał udział w tysiącach akcji – również tych największych z pierwszych stron gazet. Charakterystyczny pojazd pierwszy raz fotografowałem w 1996, gdy na dachu woził jeszcze szary ponton. Przez lata powstały setki zdjęć i filmów z Bronto dokumentujących Mercedesa w najróżniejszych zakątkach miasta przy okazji pożarów, wypadków, miejscowych zagrożeń czy pokazów i ćwiczeń. W końcu nadszedł czas pożegnać maszynę.

Zewsząd napływały plotki o dalszym losie pojazdu. Od roli technika w planowanej JRG6 Jasień, przez Ośrodek Szkolenia Strażaków w Słupsku, GPR w JRG5 czy nawet SGRCHem w JRG1 Gdynia. Każdy chciał mieć u siebie Bronto, a szczęśliwcami okazali się ochotnicy z OSP Zblewo – powiat starogardzki.

Na skromną uroczystość przekazania Mercedesa SCRT dla OSP Zblewo na placu manewrowym KW PSP przy JRG nr 1 w Gdańsku udałem się sam. Przy Bronto byli już jego ostatni dowódcy – bryg. Krzysztof Jakubowski i st. kpt. Leszek Formela. Po chwili na teren Komendy Wojewódzkiej wjechał niezwykły pojazd – wyprodukowany w Szwecji w 1971 roku International 1600, który pozostawał w podziale jednostki aż do chwili zamiany pojazdu na Mercedesa.

Maszyna wzbudziła duże zainteresowanie Strażaków i pracowników Komendy Wojewódzkiej. Sam Komendant Miejski PSP w Gdańsku st.bryg. Wojciech Prusak osobiście przetestował zabytek i odbył rundkę po placu. Jak sam przyznał był pod wrażeniem samochodu. Na przekazaniu nie zabrakło również Komendanta Wojewódzkiego pana st.bryg.  Andrzeja Rószkowskiego. Po prezentacji zabytkowego pojazdu i sesji zdjęciowej Ochotnikom przekazano Mercedesa Bronto. Od teraz samochód będzie stał na straży mieszkańców Zblewa i okolicznych gmin. A szwedzki zabytek najprawdopodobniej stanie pod wiatą przed KW i będzie budził zainteresowanie przez kolejne lata.

 

 

 

 

Tekst, filmy i zdjęcia: Jacek Leś
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s