—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

10.01.2014r Wielki Pożar Poddasza IV Dworu w Gdańsku Oliwie!

       Największy od lat pożar w Gdańsku wybuchł w piątkowe popołudnie 10 stycznia 2014r. O godzinie 17:41 MCPR odebrało zgłoszenie o pożarze dwukondygnacyjnego budynku przy ulicy Polanki 119. Pożarem miał być objęty cały dach. W pierwszym rzucie zadysponowano zastępy z JRG1 GBA, SCRT i SD37 oraz z JRG5 GLBARt, GCBA i SH40. Dodatkowo za tymi ostatnimi wyruszył Oficer Operacyjny Miasta. Po dojeździe na miejsce pożaru o godzinie 17:49 okazało się że płonie praktycznie cały dach obiektu – ok 600m2. KDR od razu zażądał zadysponowania do akcji kolejnych zastępów. Po chwili w drodze były już dwa GCBA 8/50.

        W początkowej fazie działań ustalono, że obiekt jest opuszczony. Od strony stawu i wjazdowej bramy ustawiono SD37 oraz SH40 z których podano prądy wody w natarciu z góry na płonący dach. Zasilanie zapewnił GCBA z JRG5 oraz GCBA z JRG1. Od strony szpitala dziecięcego rozstawił się zastęp GBA, który zapewnił dwa prądy wody w obronie budynków szpitala. Z uwagi na zadymienie i zagrożenie rozwoju pożaru ze szpitala ewakuowano część przebywających w nim osób. Dodatkowo w ceku usprawnienia zasilania wodnego na pobliskim stawie znalazły się Niagary pompujące wodę do GCBA.

          Pożar rozprzestrzeniał się wewnątrz budynku, a groźba zawalenia była na tyle realna, że prędko wycofano dwie roty strażaków z budynku. Ze stanowisk gaśniczych na drabinie i podnośniku szybko opanowano ogień. Więcej problemu stwarzał on od strony lasu. W kulminacyjnej fazie działań podawano stamtąd aż cztery prądy wody w tym dwa z drabinek nasadkowych, a w akcji brało udział 9 zastępów w sile 27 strażaków.

Pożar zlokalizowano około godziny 20:00. Zastęp GCBA z JRG4 jako pierwszy opuścił miejsce działań. Tymczasem do późnych godzin nocnych trwało dogaszanie pogorzeliska i rozbiórka elementów dachu grożących zawaleniem.

Na terenie akcji była również karetka P44 oraz dwa radiowozy policji.

Tekst i Zdjęcia: Jacek Leś
Polecam – http://www.staraoliwa.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s