—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Pojazdy Specjalne Gdańskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej.

IMG_8640 Pozostajemy w temacie ZKMu i przedstawiamy pojazdy techniczne, które na co dzień służą do usuwania skutków awarii i wykolejeń składów tramwajowych w Gdańsku. Pomalowane na pomarańczowo dźwigi są pojazdami uprzywilejowanymi i biorą regularnie udział w akcjach ratowniczych, gdy potrzeba jest unieść wagon i wydobyć poszkodowanego.

                  Obecnie „ w podziale bojowym” są cztery dźwigi tramwajowe w tym trzy pamiętające jeszcze lata 80te Stary 266. Do niedawna zielono – żółte pojazdy o udźwigu 12 ton o numerach bocznych 7508, 7509 i 7513 wyprodukowane odpowiednio w 1981r, 82 i 1988 roku były dysponowane do wszystkich zdarzeń z udziałem tramwajów na terenie miasta. Wyposażone w specjalne koła umożliwiające jazdę po torowisku mogły np. holować do zajezdni uszkodzone składy. Obecnie w ramach ujednolicenia barw Stary są pomarańczowe, a do praktycznych akcji wykorzystuje się głównie najmłodszy egzemplarz  i to tylko jeśli w grę wchodzi awaria Konstala 105.

                Od kilku lat ZKM wymienia składy na nowoczesne niskopodłogowe tramwaje Bombardier czy Pesa Swing. Przegubowe zespoły ważą ponad 30 ton, a wstawienie ich na szyny wykracza poza możliwości Starów. Tutaj do akcji wkracza nowoczesna Scania z dźwigiem Bumar 19 ton.  Samochód zakupiony przed mistrzostwami Euro 2012 wyjeżdża często do akcji ratowniczych bądź technicznych , gdzie potrzeba wielkiej siły.

         Dodatkowo na wyposażeniu floty ZKM pozostaje przyczepa ze sprzętem „ratownictwa technicznego” oraz m.in. ubrania gazoszczelne na wypadek większych awarii głównie autobusowych.

                 Do dyspozycji funkcjonariuszy Nadzoru Ruchu pozostają dwa Citroeny Berlingo, Renault Kangoo oraz Peugeot. Ponadto gdański ZTM dysponuje dwiema Kiami Venga należącymi co Centrali Ruchu. Te ostatnie pojazdy wyposażono w przenośne defibrylatory AED.

Wszystkie wspomniane pojazdy stacjonują w zajezdni tramwajowej Strzyża i w każdej chwili gotowe są do akcji.

Tekst: Jacek Leś
Zdjęcia i Filmy: Wojciech Lelek, Jacek Leś

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s