—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

„Menel na Końcowym” czyli Pierwsza Pomoc w Autobusie

              17 i 18 października na terenie zajezdni autobusowej przy ul Hallera w Gdańsku odbyły się finały V Konkursu Kierowców Komunikacji Miejskiej. Do sędziowania podczas praktycznego testu znajomości pierwszej pomocy zaproszono Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare” z prezesem rat. med. piel. Arkadiuszem Kuźmińskim na czele. W takiej sytuacji na miejsce pozoracji wybraliśmy się całą ekipą Gdańsk 112 w składzie: Jacek Leś – fotograf, a z ramienia Adiutare Wojtek Lelek – kierowca- ratownik karetki „Adiutare” oraz Marcin Okuniewski – Ratownik. Towarzyszył nam główny bohater scenki – Andrzej „zwierzaq” Jakubiak, który udawać miał pijanego pasażera. Z zadania wywiązał się znakomicie i po krótkiej charakteryzacji alkoholowym sprejem był gotów przysporzyć kierowcom zmartwienia.  Jako najwierniejszy pasjonat miejskiej komunikacji podobne sytuacje widział na własne oczy, co dodatkowo urealniło cały pokaz. Scenka jodbywała się w Solarisie 2806.

                   Drugiego dnia finału, gdy została już tylko dziesiątka najlepszych polskich kierowców  konkurencje obejmować miały praktyczną obsługę pasażera. Po turystce z Niemiec, awanturniku i osobie niepełnosprawnej kierowcom przyszło zmierzyć się z nietrzeźwym pasażerem, który na końcowym przystanku nie wysiadł z pojazdu i wygląda na to, że śpi. Na próby budzenia „Zwierzaq” reagował ospale i skarżył się na ból w klatce piersiowej promieniujący do lewej ręki. Jak wiadomo takie objawy nie wróżą nic dobrego i po chwili nasz pozorant stracił przytomność. Tutaj też rozpoczęła się ciekawa plejada pomysłów na niesienie ratunku. Jak wiadomo ile osób tyle technik i nie tylko udzielania pomocy, ale także sposobu powiadomienia PRM, czy to z komórki, czy przez Centralę Ruchu. W rozmowie z dyspozytorem PRM podawano różne informacje, a jeden z kierowców ( późniejszy zwycięzca konkursu ) wykazał się sprytem i pozostał „na linii” wypytując dyspozytora PRM o kolejne czynności. Generalnie wszystko sprowadziło się do ułożenia nieprzytomnego na podłodze i rozpoczęcie akcji reanimacyjnej, oczywiście na fantomie – Zwierzaq wyszedł więc bez szwanku, ponieważ niektórzy ratownicy mieli dość ciężką rękę i wprawiali w drżenie cały pojazd. Gdy poszkodowany zakasłał wystarczyło ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i czekać na przyjazd karetki, którą zagrał używając terminologii strażackie SLKW VW Transporter zwany „Wieśkiem”.  Dzielni ratownicy przejęli poszkodowanego i trwająca osiem minut scenka była skończona. I tak dziesięć razy!

V Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej wygrał reprezentant MPK Poznań pan Paweł Sztukiewicz ( w zielonej bluzie ) – kierowca autobusu 62. Gratuluje Ekipa Gdańsk 112 i S.N.R.R. Adiutare!

Tekst, zdjęcia i filmy: Jacek Leś

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s