—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Odbijanie Promu „Stena Spirit” z Rąk Terrorystów! Gdynia 28.06.2013r

               Na kolejny pokaz z udziałem Formozy i śmigłowców udaliśmy się gościnnie z Przemkiem do Gdyni pod koniec czerwca. Tym razem miejsce poczciwego ”Zodiaka” szturmowanego rokrocznie przez komandosów i policję zajął potężny prom pasażerki „Stena Spirit”, a pretekstem do pokazu stały się obchody Święta Morza. Zamiast gnieździć się na falochronie obok Akwarium Gdyńskiego wybraliśmy się na marinę, gdzie było znacznie spokojniej. Tymczasem do parady ćwiczyli piloci dwóch Mi14 oraz Anakondy z Darłowa.

Po ustawieniu promu tyłem do plaży rozpoczął się pokaz. Trzy motorówki SG i służby celnej osłaniające dwa czarne pontony motorowe Formozy wpłynęły od strony portu. Jednocześnie niskim przelotem nad Akwarium przywitali się z publicznością piloci warszawskiego Mi8 z wymontowaną tylną rampą. Maszyna zawisła nad odsłoniętym tylnym pokładem statku i po linach desantowali się funkcjonariusze BOA. Pontony Formozy zbliżały się od rufy, a komandosi po drabince weszli na pokład. Pozostałe działania pozostają w domyśle, zapewne terroryści zostali spacyfikowani gdzieś w czeluściach promu.

Miejsce wielkiej Mi8 zajął mały SW4, który wylądował na pokładzie promu z funkcjonariuszami Służby Celnej. Po opanowaniu sytuacji pozostali policjanci z BOA zostali zabrani przez śmigłowiec na tzw winogronach.

Tymczasem na Stenie wybuchł pożar. Na ratunek pospieszył statek SAR „Sztorm”, holownik gaśniczy z portu, motorówki SAR oraz śmigłowiec Mi14 Marynarki Wojennej z bazy w Darłowie.  Po kilku efektownych przelotach maszyna podjęła z pokładu osoby poszkodowane, a po opuszczeniu na wodę szalup powróciła by wyłowić z wody rozbitków.

Ostatnim akcentem pokazu był pokaz gaśniczy oraz spóźniony Eurocopter, który wykonał przelot i zakończył tym samym swój bogaty epizod w akcji ratowniczej.

Opracowanie: Jacek Leś

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s