—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

15.04.2013- Pożar Pasażu Handlowego w Gdańsku Zaspie – W Akcji 301[G]21, 25 i 43.

Około północy z niedzieli na poniedziałek 15 kwietnia nad gdańska Zaspą ponownie pojawił się dym. Nieoczekiwanie, prawdopodobnie w wyniku podpalenia w ogniu stanęły pomieszczenia biurowe znajdujące się w kompleksie pawilonów handlowych przy ulicy Pilotów 3.

O pożarze najprawdopodobniej zawiadomiła Straż Pożarną agencja ochrony, mająca pod opieką obiekt. Patrol do czasu przybycia pierwszych jednostek zabezpieczył miejsce przed osobami postronnymi, a później nakierował zastępy we właściwe miejsce.

Zgłoszenie, które wpłynęło do 998 dotyczyło rozwiniętego pożaru sklepu mięsnego „Gzella” przy ulicy Pilotów. W rzeczywistości ów sklep położony jest w innej części pawilonów, a dojazd do kompleksu znajduje się od alei Jana Pawła II.  Na miejsce zadysponowano w pierwszym rzucie zastępy GBA, GCBA, SCRt oraz Oficera Operacyjnego, pogotowie energetyczne, gazowe oraz policję.

W ciągu kilku minut ogień zdążył przez okno wydostać się na zewnątrz i poza pomieszczeniami biurowymi płonęło już blaszane zadaszenie oraz zakład krawiecki.  W każdej chwili mogło dojść do wybuchu np. butli z gazem. Po dojeździe na miejsce Strażacy błyskawicznie rozpoczęli działania: zanim ostatni samochód zatrzymał się w pobliżu obiektu pierwszy zastęp w aparatach ODO miał już niemal gotową linię gaśniczą. Wszystko działo się tak szybko, że nie było czasu na zdjęcia. Po minucie prąd wody sięgał już ognia i rozpoczęło się dogaszanie. Szybko odnaleziono hydrant zasilający GCBA i w zasadzie było już po wszystkim.

Przybyłe na miejsce dwa patrole zabezpieczyły teren, choć o tej godzinie było tylko kilku gapiów. Oficer Operacyjny wyposażony w kamerę termowizyjną monitorował pawilon handlowy, w tym czasie strażacy wprowadzili linię do wewnątrz i ugasili pożar pomieszczeń biurowych.

Podczas dogaszania oraz wietrzenia obiektu za pomocą piły tarczowej usunięto kraty zakładu krawieckiego i sprawdzono wszystkie pomieszczenia pod kątem obecności ognisk pożaru. Dodatkowo rota zbadała dach budynku i dla pewności polano go prądem wody z wciągniętej tam linii gaśniczej.

Cała akcja trwała godzinę. Po zakończeniu działań Strażacy przekazali obiekt w ręce policji.

Tekst, zdjęcia i wideo: Jacek Leś

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s