—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Wizyta w JRG1 Sopot oraz OSP Sopot.

                Na kolejną sesje zdjęciową udaliśmy się do jedynej w Sopocie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej. Od czasu ostatniej wizyty zmieniła się ona nie do poznania: zarówno budynek przeszedł gruntowny remont i przebudowę, po której przypomina historyczną jednostkę sprzed wojny jak też wymieniono praktycznie wszystkie pojazdy. Najnowszy wówczas samochód dziś jest najstarszym w podziale, co czyni sopocką JRG 1 najnowocześniej wyposażoną jednostką w województwie pomorskim.

JRG Sopot

Rolę „pierwszego wyjazdu” od stycznia 2010r pełni miejski Mercedes Atego GBA 2,5/16. Wóz dysponowany do praktycznie wszystkich zdarzeń na terenie miasta, codziennie bierze udział w akcjach ratowniczo gaśniczych.

Dla przypomnienia – w latach dziewięćdziesiątych w JRG1 służył Star 244,a a następnie przekazany z wielką pompą najnowocześniejszy wówczas GBA na pierwszym w kraju podwoziu od Renault – Midliner. Obecnie pełni on służbę w OSP Goręczyno.

Do większych pożarów dysponowany jest pachnący nowością Man GCBA 5/35, który jest w podziale dopiero od kilku miesięcy. Zastąpił ostatniego w Trójmieście Jelcza 010, który będzie dalej gasić pożary w barwach OSP Kostkowo.

Listę samochodów gaśniczych zamyka małe Iveco pełniące rolę pojazdu SLRT. Wóz wszedł w podział bojowy JRG1 pod koniec 2010r zastępując VW Transportera T4 w nietypowej wersji produkowanej seryjnie dla oddziałów prewencji policji. W latach dziewięćdziesiątych w roli technika do akcji wyjeżdżał terenowy Tarpan Honker.

Najmłodsza w Trójmieście drabina mechaniczna SD37 na podwoziu Iveco wprowadzona została do służby pod koniec 2008r po uroczystym przekazaniu na Monciaku. Wóz dysponowany bywa również do akcji w Gdańsku wspierając kolegów przy większych akcjach. Iveco zastąpiło prototypowego Jelcza SH30, którego spotkać można w gdańskiej JRG3.

Flotę pojazdów zamykają dwa terenowe pojazdy operacyjne – Nissan Terrano oraz Mitsubishi L200 wyjeżdżające do wielu akcji jako samochód wsparcia lub operacyjny. Dodatkowo przystosowany jest on do holowania przyczepki z motorówką – strażacy w sezonie często biorą udział w akcjach ratowania pechowych pływaków w pobliżu plaży miejskiej.

Dodatkowo w jednostce znalazło się miejsce dla Mercedesa 814D LF 8/6, który od niedawna jest własnością Ochotniczej Straży Pożarnej działającej dotąd bez własnego pojazdu. Strażacy w założeniu będą wspierać kolegów z PSP podczas większych akcji na terenie miasta.

Do Komendy Miejskiej należą obecnie dwa samochody – Skoda Yeti SLOP oraz Renault Kangoo SLKW.

Tekst i Filmy: Jacek Leś
Zdjęcia: Wojciech Lelek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s