—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Pokazy Ratownictwa z okazji XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

            W zimową niedzielę nasza ekipa wyruszyła na długo oczekiwane doroczne pokazy ratownictwa z okazji finału WOŚP. Postanowiliśmy rozdzielić się, tak by niczego nie przegapić. Ja wybrałem się po raz drugi na finał do Gdyni. Wcześniej w 2001r zorganizowano duże pokazy na placu JRG1 Śródmieście połączone z przekazaniem nowego sprzętu. Tegoroczne zapowiedzi donosiły o uczestnictwie śmigłowca Marynarki Wojennej Anakonda, a takiej okazji nie mogłem zmarnować.

Ku mojemu zaskoczeniu natknąłem się Scanię GCBA 5/35 z Portowej Straży Pożarnej z Gdyni. Strażacy prezentowali bogate wyposażenie pojazdu i byli tak uprzejmi, że pozwolili nagrać demonstrację sygnałów – Federal Signal PA300. Uwielbiam dźwięk federali o poranku.

Pokaz na Skwerze Kościuszki rozpoczął się o godzinie 13. Mimo mrozu przybyło wielu mieszkańców miasta i pasjonatów lotnictwa. Zaimprowizowane miejsce katastrofy drogowej autobusu ZKM Gdynia oraz dwóch samochodów osobowych przygotowali ratownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół Medycznych z Gdyni. Wśród krzyków i wezwań pomocy dało się słyszeć sygnały.

  Na miejscu pojawiły się cztery karetki pogotowia ratunkowego w tym dwie wojskowe należące do MW. Strażacy przybyli w sile dwóch zastępów: 431[G]22 oraz 25, a także Renault Kangoo z przyczepką na której spoczywał namiot – szpital polowy. Do akcji włączyła się także Policja z reprezentacyjną Alfą Romeo oraz Straż Miejska w sile dwóch radiowozów.

Udzielono pomocy poszkodowanym zielonym, którzy sami ewakuowali się z autobusu oraz leżącemu w pojeździe mężczyźnie. Dwie osoby ciężko ranne w tym jedna z amputowaną kończyną znajdowały się za kierownicami rozbitych pojazdów. W pierwszej kolejności uwolniono prowadzącego Corsę, a następnie przy użyciu sprzętu hydraulicznego wydostano kierowcę furgonetki. Tymczasem ustawiono szpital polowy w którym schronienie znaleźli poszkodowani oczekujący na transport. Od strony Sea Towers podchodził już śmigłowiec Anakonda.

Strażacy przygotowali bezpieczne miejsce w które mógł podejść śmigłowiec. Jeden ze Strażaków ułożył ręce w znak V naprowadzając maszynę na odpowiedni kurs. Pilot zatrzymał śmigłowiec na wysokości kilkunastu metrów nad parkingiem. Z pokładu opuszczono ratownika ze specjalnym ochronnym pokrowcem na deskę z rannym. Anakonda wykonała krąg nad Basenem Prezydenta i ponownie podeszła tuż nad pojazdami strażackimi, by podjąć poszkodowanego. W międzyczasie pozostali ranni rozwożeni byli karetkami do szpitali. Akcja dobiegła końca.

             Podczas gdy gdyńscy Strażacy zbierali się do pojazdów ochotnicy z OSP Gdańsk Sobieszewo dopiero przygotowywali się do wyjazdu. Na głównej ulicy doszło do groźnego wypadku – samochód osobowy zderzył się z Quadem. Kierujący i pasażer Skody Octavii zostali niegroźnie ranni. W znacznie gorszej kondycji był kierujący Quadem znany gdański pasjonat Andrzej „zwierzaq” Jakubiak, który leżał w śniegu i nie dawał znaków życia. Nad wyspą rozległa się syrena.

Do akcji wyruszył zastęp GCBA 5/24 oraz karetka P należąca do SNRR Adiutare. Pierwsi na miejscu akcji strażacy z Jelcza 010 zabezpieczyli samochód przez zapłonem i udzielili rannym pierwszej pomocy. Leżącym w śniegu zajęli się ratownicy przybyli „Wiesią”, a kierowcę Skody, który okazał się być pod wpływem alkoholu wywlekli za szmaty policjanci przybyli w sile dwóch radiowozów. Ranni odwiezieni zostali do szpitala, a pechowy kierowca do aresztu. Akcja zakończyła się pokryciem pianą Skody oraz pobliskich drzew.

            Ostatnim akcentem strażackim miał być pokaz podnośnika SH61, o którym dowiedziałem się przypadkiem będąc już w Gdyni. Na parking przed Teatrem Miejskim przyjechał najnowszy i największy w województwie podnośnik hydrauliczny o wysięgu 61 metrów! Dzięki uprzejmości kierowcy i operatora maszyny drugi raz jednego dnia miałem okazję posłuchać PA300 oraz trąb od których zatrzęsły się szyby w pobliskich budynkach 🙂

Wszyscy uczestnicy i obserwatorzy akcji rozeszli się do domów szczęśliwi, a w puszkach WOŚPu brzęczały monety. Do zobaczenia za rok!

Tekst i Filmy: Jacek Leś, Marcin Okuniewski
Zdjęcia: Wojciech Lelek, Jacek Leś
 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s