—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Wizyta w OSP Nowy Staw.

Jeszcze w listopadzie udaliśmy się na ostatnią w tym roku sesję zdjęciową do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Stawie w powiecie  malborskim.  Długo oczekiwana wizyta u ochotników przyniosła wiele ciekawych zdjęć i zapadła nam w pamięć dzięki miłej atmosferze.

Jednostka mieści się w nowoczesnym budynku z profesjonalną halą garażową i podobnie jak odwiedzona przez nas wcześniej OSP Gniew niczym nie różni się od prawdziwej JRG.

Na pierwszy ogień obiektywów założonej w 1945r, a włączonej do KSRG w 1995r OSP poszedł klasyk, wóz z długą pożarniczą historią – gdański Steyr GCBA 13/48 z 1978r. Przez 28 lat służby w JRG1 Steyr brał udział w największych akcjach gaśniczych w Trójmieście. Samochód odnowiono i przebudowano zbiornik, tak że mieści on 13 000 litrów wody. Steyr wyjeżdża kilkanaście razy w roku do pożarów i nie licząc „spadków” z ZSP Rafinerii Gdańskiej jest to najprawdopodobniej największy GCBA pozostający w służbie OSP województwa pomorskiego.

Obok również gdański wóz – Star SH18 pamiętający głośne pożary takie jak ten w Hali Stoczni Gdańskiej w 1994r. Służący przed laty w JRG2 i JRG3 podnośnik obecnie czeka na malowanie i remont, choć pozostaje sprawny i dysponowany jest do akcji. Obecnie wzmocniony drugim kompletem sygnałów i potężną trąbą budzi respekt na ulicy.

Strażacy dysponują także dwoma średnimi samochodami gaśniczymi – zbudowanym dla Marynarki Wojennej, a skarosowanym później nowoczesną zabudową Starem GBA 2/16 z napędem 6×6 oraz miejskim Iveco GBA 2,4/16. Pojazdy bogato wyposażone są także w sprzęt ratownictwa technicznego.

Dla KDR przygotowany jest Opel Vectra dawniej służący w Pucku.

Na koniec sesji dzięki zaangażowaniu i uprzejmości Strażaków nagraliśmy pozorowany wyjazd alarmowy – od zaalarmowania do wyjazdu. Super:)

Dziękujemy!

Tekst i Wideo: Jacek Leś
Zdjęcia: Wojciech Lelek
 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s