—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Portowa Straż Pożarna „FLORIAN” a.d.2012

Pierwsza październikową wizytę złożyliśmy w legendarnej Portowej Straży Pożarnej „Florian” w Gdańsku, gdzie dzięki uprzejmości dowództwa mieliśmy okazję po raz kolejny przeprowadzić sesję zdjęciową. Tym razem okoliczności smutniejsze – likwidowany jest pierwszy oddział, nie ma już niektórych pojazdów, które do niedawna oglądaliśmy w akcji. Na szczęście mimo medialnej afery dotyczącej likwidacji całej PSP formacja przetrwała i pozostaje w pełni gotowości bojowej. Wizytę zaczęliśmy nietypowo bo od drugiego oddziału.

W podziale bojowym udekorowanej pierwszym strażackim muralem jednostki największy wóz gaśniczy w mieście, niepodzielnie od lat tytuł dzierży potężny Kerax GCBA 10+4/50. Drugi mniejszy GCBA 4/24 na podwoziu Iveco Magirus posiada za to kabinę załogową dla dziewięciu strażaków. Oba pojazdy wyjeżdżają zarówno do asyst przy przeładunkach w Porcie Północnym jak też prawdziwych akcji w rejonie operacyjnym JRG2 lub na terenie całego miasta jak np. pożar hali stoczni czy kościoła św Katarzyny.

Trzeci i najbardziej nietypowy pojazd to zbudowany na klasycznym podwoziu Steyra GCAPr 8/60/3000.  Pojazd wyposażony w linie szybkiego natarcia i działko dachowe dysponowany bywa do akcji na terenie Rafinerii Gdańskiej.

Podział bojowy zamyka jedna z pierwszych gdańskich „eRek” z prawdziwego zdarzenia – Renault Trafic. Przez lata wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia, obecnie zabezpiecza pracę portowych strażaków.

Ponadto za koszarami znajduje się nowoczesny poligon do ćwiczeń zarówno w warunkach zadymienia – system kontenerów imitujących budynek, oraz na świeżym powietrzu – ściana wspinaczkowa, płonące kuwety i model śmigłowca gaszony za pomocą różnych środków gaśniczych. Regularnie ćwiczą tutaj m.in. strażacy z Lotosu.

Pierwszy oddział PSP Florian zlokalizowany w Nowym Porcie choć z nowymi bramami do garaży świeci pustkami. W podziale bojowym już tylko dwa pojazdy – małe miejskie gaśnicze Iveco bogato wyposażone w sprzęt ratowniczo gaśniczy i pierwszej pomocy dysponowane do akcji na terenie Nowego Portu samodzielnie lub dla wsparcia JRG4. Obok ciężki Steyr SCRT – pierwszy gdański technik z prawdziwego zdarzenia przez lata wykorzystywany w wielu akcjach nie tylko w rejonie portowym. Obecnie na samochodzie znajduje się nowoczesny system gaśniczy COBRA, który służyć będzie strażakom podczas gaszenia pożaru statku – łatwiej będzie przebić kadłub niż dostać się do objętej pożarem ładowni. Dzięki uprzejmości załogi pierwszego oddziału mieliśmy okazję zobaczyć Cobrę w akcji za co bardzo dziękujemy.

Strażacy dysponują także operacyjnym Peugeotem 405.

Tekst: Jacek Leś
Wideo: Jacek Leś, Wojciech Lelek
Zdjęcia: Wojciech Lelek

 Więcej o sytuacji PSP Florian: http://solidarnosc.pspflorian.pl/news.php

Oddział I – 312[G]10

Oddział II – 313[G]10

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s