—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Wizyta w JRG1 Tczew – Prezentacja Pojazdów Pożarniczych.

Dzięki uprzejmości komendanta powiatowego PSP w Tczewie p.st.bryg.mgr inż. Waldemara Walejko oraz rzecznika prasowego p.kpt mgr inż. Zbigniewa Rzepki z-cy komendanta powiatowego po raz pierwszy mieliśmy okazję z bliska zapoznać się ze sprzętem używanym przez jedyną w mieście Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą oraz funkcjonującą na jej bazie niedawno utworzoną Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego.

Podział bojowy jednostki stanowi dziesięć pojazdów, z których większość zasiliła „Jedynkę” w ostatnich latach, dzięki czemu Strażacy dysponują nowoczesnymi samochodami.

              SGRT jest częścią Wojewódzkiej Brygady Odwodowej, która stanowi Centralny Odwód Operacyjny. Grupa przeznaczona jest do usuwania skutków wypadków głównie w komunikacji drogowej oraz w infrastrukturze komunalnej. Samochody ratownictwa technicznego wyposażone są w specjalistyczny sprzęt m.in. nożyce hydrauliczne do cięcia karoserii samochodów, rozpieraki hydrauliczne, poduszki pneumatyczne wysoko i niskociśnieniowe do podnoszenia pojazdów. W skład grupy wchodzą: nowoczesne Volvo SCRT – jedyny taki „technik” z prawdziwego zdarzenia w województwie, oraz pozyskane z Gdańska specjalistyczne pojazdy SCRD oraz SCDZ50.

                Grupa dysponowana bywa do akcji na terenie całego województwa samodzielnie, a także jako wsparcie dla gdańskiej SGRT – dowództwo obu grup jest mieszane, co pozwala sprawnie kierować działaniami niezależnie od dysponowanych do akcji pojazdów i terenu ich działań. Strażacy z Tczewa strzegą pomorskiego odcinka Autostrady A1, a Ciężki Samochód Ratownictwa Technicznego Volvo bywa dysponowany do zdarzeń poza miastem, gdzie wspierane są okoliczne OSP. Drugie znacznie większe Volvo SCRD nazywane „Eurokranem” wraz z dźwigiem Bumar brały już udział w akcjach ratowniczych na miejscu kilku wypadków z udziałem Tirów, a samo SCRD dysponowane jest często do wyciągania z rowu ciężarówek w całym powiecie.

             Następnie zapoznaliśmy się z pojazdami gaśniczymi. Jako „pierwszy wyjazd” niewielki Mitsubishi Canter z załogową kabiną i zbiornikiem wody pozwalającym samodzielnie gasić mniejsze pożary. Do dużych pożarów w terenie miejskim jako wsparcie dysponowany jest ciężki Jelcz 010, lub poza miastem również jako wsparcie dla OSP ciężki Mercedes Atego.

Pluton gaśniczy zamyka jedna z najnowocześniejszych w województwie drabin mechanicznych Iveco Magirus SD37, którą mieliśmy okazję „przejechać się” na odbywającym się kilka miesięcy temu festynie strażackim. Wrażenia były pozytywne.

          Strażacy z Tczewa mają do dyspozycji także pojazd specjalistyczny kwatermistrzowski na terenowym podwoziu Stara, którym można dowozić na miejsce akcji potrzebny sprzęt itp. Star przystosowany jest do holowania przyczepy ratownictwa ekologicznego lub przyczepki z motorówką – Tczew leży nad Wisłą, więc funkcjonuje tu także Ratownictwo Wodne wspierane przez działającą przy JRG1 Ochotniczą Straż Pożarną.

              Do dyspozycji Kierujących Działaniami Ratowniczymi pozostają w gotowości dwa terenowe Nissany – Qashqai oraz Navarra, służące jako pojazdy operacyjne oraz rozpoznania ratowniczego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s