—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

Sesje zdjęciowe w KM PSP Gdynia, czyli Gdyńska Jedynka, Dwójka i Czwórka w obiektywie

                    Także w sierpniu nadszedł czas na dawno planowaną wizytę – KM PSP w Gdyni!  Po ubiegłorocznej sesji w „Trójce” mieliśmy ochotę na więcej. Dzieki uprzejmości p. Komendanta udało się na takie sesje umówić. Zaczęliśmy od JRG4 w Wielkim Kacku, gdzie znajduje się Krajowa Baza Sprzętu Ratowniczego. W podziale Starman, ciężki Man znany z wypadku , najwyższy w mieście podnośnik Volvo, nośnik kontenerów Kerax oraz operacyjny Qasqhai. Strażacy zaprezentowali pojazdy oraz kontenery, udało nam się nagrać sygnały, a sesja nie zajęła nam więcej niż 30 minut!

                Następna w kolejce JRG2 Chylonia. W podziale nowiutki ciężki Kerax oraz pierwszy wyjazd – Man. Najwięcej czasu poświęciliśmy jednak na SHD33 – legendarny Steyr, który niebawem odchodzi z podziału ustępując miejsca nowemu SH54 od Bronto Skylift. Dziadek nadal w pełni sprawny rozłożono dla nas na placu manewrowym, gdzie po sesji i nagraniu sygnałów obejrzeliśmy zabytkowego Forda Sd24 z 1958r, który jest własnością miasta. W JRG2 są także dwie karetki, agregat pompowy na przyczepie oraz operacyjny Qasqhai. zbierało się na deszcz więc zrobiliśmy sesję garażową połączoną z demonstracją syren obu wozów.

                   Na wielki finał największa Trójmiejska JRG – Jedynka. W podziale cztery samochody gaśnicze – zakupione w 2004r małe Iveco GLBARt 1/1 oraz Man GBA 2,5/25, wprowadzony do podziału bojowego w 2005r ciężki Man GCBA 5/24 oraz największa w mieście Scania GCBA 8/55 z 2007r. Rolę pierwszego wyjazdu w zależności od rodzaju zdarzenia wymiennie przejmuje 431G22 i 431G25, małe Iveco wyjeżdża rzadziej i zwykle do wypadków, a na duże pożary mamy Scanie. Oba GCBA bywają dysponowane również do większych akcji w Gdańsku i Sopocie.

                       W hali garażowej także  najnowszy nabytek – mały chemik Sprinter 431G64, samochód pomiarów stref skażeń itp. Obok 431G60 Man SCRCHem z bogato wyposażoną zabudową, jedyny taki w regionie, sfotografowany podczas wielu pokazów i zabezpieczeń. W drugiej hali garażowej z wyjazdem na plac manewrowy widzimy 431G51. Wprowadzona w 2001r do podziału nowoczesna SD37 dysponowana do zdarzeń w całym mieście. Wyposażona w głośne Martiny drabina pozuje na placu. W garażu legenda – 431G71 Jelcz SCKn oraz K1- kontener p-gaz dysponowany do największych pożarów w całym regionie, K2 – kontener ekologiczny uzupełniający wyposażenie plutonu chemicznego. Ostatnia okazja posłuchać Zury Ps100r i przechodzimy do kolejnego pojazdu: 431G90 –  SLRR Toyota Hilux. Na wyposażeniu JRG1 znajdują się także dwie łodzie motorowe.

Tekst i filmy: Jacek Leś

Zdjęcia: Wojciech Lelek

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s