—- Galeria Pasjonatów Służb Ratunkowych z Gdańska—-

08.02.2011- Wietrzny dzień w Gdańsku

08 lutego w Gdańsku, we wtorkowe południe przez Trójmiasto przechodzi bardzo mocna wichura. Wiatr wiejący z prędkością około 16 m/s, a w porywach dochodzący do 25 m/s sprawia dużo problemów. Ponad 80 tyś. mieszkańców Pomorza przez cały dzień było bez prądu. Do tego dziesiątki złamanych konarów drzew, luźnych banerów reklamowych czy też pourywane sieci trakcyjne i energetyczne. To były najczęstsze powody dzwonienia na numer alarmowy 998. Dodatkowo przez ponad pięć godzin policjanci zamknęli część obwodnicy na prośbę Straży Pożarnej z racji zagrożenia jakie stwarzały obluzowane ekrany energochłonne.

 

Około godziny 12 przy Alei Zwycięstwa 29 na pobliski domek spadło drzewo. Na miejsce zostają zadysponowane zastępy 301[G]21 GBA 2,5/25, 301[G]43 SCRt, 301[G]51 SD 37 oraz 301[G]90 SLOp z JRG nr 1.  Po dojeździe na miejsce strażacy pod dowództwem kpt. Wojciecha Wanta przystępują do działań. Jedne z pasów zostaje zblokowany, a drabina rozstawiona. Do kosza wchodzi 2 ratowników z piłami do drewna i zaczyna się akcja… Po kilku cięciach prawie całe drzewo zostaje usunięte. Całe działania trwały około 40 minut.

 

 

Chwile po powrocie zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 i krótkim odpoczynku strażacy znowu muszą wyruszać. Na tablicy miga „6”. Zastęp 301[G]51 SD 37 udaje się alarmowo na ul. Jana Sobieskiego 90, gdzie kolejne już dzisiaj konary drzew zostały pourywane przez silnie wiejący wiatr.  Strażacy po  dojeździe i rozstawieniu drabiny, po ucinali niebezpieczne gałęzie.

 

 

Koło godziny 14:30 po raz kolejny zastęp 301[G]51 SD 37 wyjeżdża z JRG 1. Tym razem jedzie do pomocy 304[G]25 w Gdańsku głównym, gdzie na jednym z dachów kamienic przy ul. Rajskiej 12 dachówki zagrażająca przechodniom. Po usunięciu niebezpiecznych elementów zastęp wraca do koszar.

 

 

Godzina 16:30. Zastęp 301[G]51 SD 37 z „jednyki” zadysponowany został na ulice Ciołkowskiego, gdzie z dachu zwisa baner reklamy. Po dojeździe, dowódca akcji prosi o podesłanie zastępu 301[G]43 SCRt do pomocy przy usuwaniu elementu. Po niespełna 30 minutach strażakom udaje się zabezpieczyć baner.

 

 

 

Tego dnia w Gdańsku strażacy interweniowali bardzo dużo razy. Akcje wyżej przedstawione to mała cześć z tego do czego wyjeżdżali i gdzie działali strażacy.

 

Tekst: Marcin Okuniewski i Jacek Leś 
Zdjęcia: Wojciech Lelek
Filmy: Jacek Leś i Wojciech Lelek 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s